Merci, Tony. Spurs uctili nejlepšího rozehrávače klubové historie

12. 11. 2019, 16:30 » Informace z klubů - Autor: David Kolář


(zdroj: Nbasket.cz)
V San Antoniu se dnes v noci konala velká sláva. Ke stropu haly AT&T Center byl slavnostně vyvěšen dres s číslem 9, pod kterým zde 17 let nastupoval Tony Parker. Toho si Spurs v roce 2001 vybrali z 28. místa v draftu, aby je následně s Timem Duncanem a Manu Ginobilim dovedl ke čtyřem mistrovským titulům. Francouzský rozehrávač se stal prvním Evropanem, který dostal ocenění pro MVP finále (v roce 2007) a celkově šestkrát si zahrál v prestižním utkání hvězd. Kromě toho je Parker považovaný za nejlepšího rozehrávače klubové historie a lídra v počtu nasbíraných asistencí (6 829).

Rodák z belgických Brugg ukončil kariéru v dresu Charlotte Hornets, kde minulou sezónu naposledy působil. „Díky za všechny ty skvělé roky. Řeknu vám, bylo to opravdu bláznivá jízda,“ řekl při slavnostním ceremoniálu šťastný Parker. „Téhle pocty se nedostává často, ale Tony byl výjimečným hráčem, který si ji stoprocentně zaslouží,“ poznamenal jeho osudový trenér Gregg Popovich. V uplynulých letech se podobné pocty dostalo už jeho skvělým spoluhráčům a velkým kamarádům Duncanovi s Ginobilim a jeho oblíbená devítka se stylově stala devátým dresem, který byl slavnostně v Texasu vyřazen.

The @spurs Big Three are now immortalized forever 🙌

◼ No. 21 Tim Duncan
◾️ No. 20 Manu Ginobili
◾️ No. 9 Tony Parker pic.twitter.com/UbOe29PWsY

— NBA on ESPN (@ESPNNBA) 12. listopadu 2019


Velké slávě v San Antoniu osobně přihlíželi klubové legendy Tim Duncan (nynější asistent trenéra), Manu Ginobili, David Robinson, Bruce Bowen, Sean Elliott a jeho bývalí spoluhráči Nicolas Batum, George Hill, Ian Mahinmi, Boris Diaw, Matt Bonner, Roger Mason, Ronny Turiaf, Tiago Splitter či Malik Rose. Nechyběla ani francouzská fotbalová legenda Thierry Henry, trenér Hornets James Borrego, asistent Sixers Ime Udoka, generální manažer Oklahomy Sam Presti nebo zástupci basketbalového klubu ESVEL, který Parker spoluvlastní. Tony s úsměvem uvedl, že jeho "francouzská mafie" čítala na 300 hostů.

Kouč Popovich byl první, kdo na slavnostním ceremoniál promluvil a Parkerovi se omlouval, že na něho byl v začátcích kariéry příliš tvrdý a zároveň mu popřál, aby se dostal do slavné Síně slávy, kam podle něho určitě patří. Diaw zase uvedl, že nemůžeme bavit o francouzském basketbalu, aniž bychom přitom nezmínili Tonyho. Podle Davida Robinsona měl Parker velké srdce a byl jedním z nejlepších spoluhráčů, se kterýma "Admirál" kdy hrál. Zaslouženou pochvalu samozřejmě dostal i od Duncana s Gimobilim, pro které byl opravdovou inspirací. Parkera si váží celá organizace Spurs a nikdy na něho nezapomene.



Poté si vzal Tony Parker mikrofon a řekl, že přijímá omluvu "Popa". Trenéra pak nazval druhým otcem a zároveň mu poděkoval, že mu dal důvěru a obrovsky v něho věřil. Robinson mu prý ukázal, jaké to je být opravdovým profesionálem. Nejvíce si ale cení přátelství s Timem a Manuem, bez kterých by nebyl, tam kde je. Zároveň také poděkoval všem fanouškům, spoluhráčům a především manželce a svým dětem.

„Ještě než odejdu, měl bych na vás poslední přání. Představte si, že jsme společně všichni v Alamo Dome. Je mi 19 a nastupujeme proti Lakers s Kobem a Shaqem. Chci od vás hromové: 'Go, Spurs, Go!' Tak pojďme, ještě jednou, naposled. Jedna, dva tři... “ A fanoušci Spurs svému miláčkovi hlasitě vyhověli.