Kanter, občan USA? Muž pronásledovaný Turky chce americký pas
19. 09. 2019, 12:00 » Informace z klubů - Autor: David Šlachta
(zdroj: Nbasket.cz)
Turecký pivot Enes Kanter má již delší dobu ve své zemi potíže s režimem. Proto nyní usiluje o americké občanství. Sedmadvacetiletý centr poslední dobou více než výkony na palubovce upoutává bojem proti režimu tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který označuje za diktátorský.
Do Turecka se již čtyři roky nepodíval – a ani jeho poslední návštěva neskončila dobře. Škola Kanterova bratra byla uzavřena, ve vězení pak skončili mimo jiné Kanterův zubař a jeho manželka. Nyní navíc jeho otce, bývalého učitele na vysoké škole, čeká soud. Čelí obvinění z terorismu a hrozí mu až deset let vězení. Důvod je "prostý": Kanter je v Turecku nežádoucí osobou, zvlášť od pokusu o puč v roce 2016, z něhož byl obviněn kněz Fethullah Gulen, mimochodem blízký přítel někdejšího reprezentanta.
Celá situace neuvěřitelně vyeskalovala. V Turecku byl na Kantera kvůli obvinění z kontaktů s teroristy vydán zatykač, za což mu hrozí až čtyřleté vězení. Před režimem tak prchá: v roce 2017 málem došlo k jeho zatčení v Indonésii, odkud by byl posléze do Turecka vydán. Víc než želízek se ovšem hráč obává o svůj život.
Díky svému manažerovi Kanter v Indonésii unikl, zadržen však byl později v Rumunsku, kde mu byl odebrán turecký pas. Po zásahu amerického ministerstva zahraničí a hráčské asociace NBPA bylo zadržení krátké a hráči byl umožněn návrat do Států. Od té doby se Kanter ze strachu odmítá pohybovat jinde než na území USA či Kanady.
Nepříjemná situace se rovněž promítá do profesního života: loni Kanter odmítl odcestovat do Londýna, kde později jeho Knicks odehráli utkání s Wizards. „Je smutné, že mou kariéru ovlivňuje něco takového. Kvůli jednomu šílenému diktátorovi nemohu dělat svou práci. Bohužel opravdu nemohu vycestovat mimo území USA nebo Kanady, mám strach, že jinde by mě mohli zabít,“ uvedl tehdy ve svém prohlášení.
Nová výzva na východě
Vážnost situace dokumentuje i fakt, že v uplynulé sezóně, kdy po odchodu z New Yorku nastupoval Kanter za Portland, zaslal americký senátor Ron Wyden kanadskému premiérovi Justinu Trudeauovi dopis, v němž požadoval zaručení hráčova bezpečí pro případ, že by se Trail Blazers v playoff střetli s Torontem a on musel cestovat do Kanady.
Odvaha ovšem rodákovi z Curychu nelze upřít. Kanter se stal jedním z řečníků na Oslo Freedom Forum v New Yorku v roce 2018 – a jelikož je už víc než dva roky bez tureckého občanství, usiluje nyní o americké. K jeho získání je údajně blízko, navíc zvažuje i další krok. „Do dvou let bych měl získat americké občanství, a tak přemýšlím o přidání amerického jména. Zatím ale nejsem úplně rozhodnutý,“ vysvětluje od léta hráč Boston Celtics.
Dodejme, že politováníhodná situace paradoxně na Kanterovy výkony nikdy neměla vliv. Jako příklad uveďme poslední sezónu: v ní trojka draftu 2011 odehrála 67 utkání s průměry 13,7 bodu a 9,8 doskoku, přičemž z pole střílela s úspěšností téměř 55 %.
Tradiční celek Východní konference bude Kantera potřebovat (po odchodu Ala Horforda a vzhledem ke slabší podkošové sestavě). Nezbývá než doufat, že se pivot, jenž do NBA zamířil kdysi z univerzity Kentucky, bude moci soustředit už jen na basketbal – ačkoli je zřejmé, že režim v Turecku jen tak kritizovat nepřestane.